baner probus
MENU


LINKI


ABC PODRÓŻNEGO
Autokar
Polscy przewoźnicy, mając na uwadze bezpieczeństwo i wygodę pasażerów, do obsługi linii międzynarodowych używają autokarów o najwyższym standardzie. Wyposażone są one w najnowsze urządzenia zwiększające bezpieczeństwo jazdy (ABS, ASR, pasy bezpieczeństwa itp.), oraz urządzenia podnoszące komfort (klimatyzację z indywidualnymi nawiewami, siedzenia rozsuwane na boki z uchylnymi oparciami, składane stoliki, toaletę, video/DVD i mini-barek). W większości autokarów serwowane są płatnie gorące napoje. W autokarach obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów i picia alkoholu.

Bagaż
Najczęściej każdy podróżny ma prawo do bezpłatnego przewozu dwóch sztuk bagażu:
- podstawowego o wadze do 25 kg i łącznych wymiarach do 190 cm (wysokość + szerokość + długość) przewożonego w luku bagażowym autokaru
- podręcznego o wadze do 5 kg zabieranym na pokład pasażerski, mieszczącego się pod siedzeniem pasażera lub na półce bagażowej nad jego głową.
Łączna waga bagażu podstawowego i podręcznego nie może przekroczyć 30 kg. Bagaż dodatkowy i ten o nietypowych wymiarach zabiera się mając na uwadze wielkość dostępnego miejsca w luku bagażowym na bagaż standardowy. O zabraniu bagażu dodatkowego każdorazowo decyduje załoga autokaru. Za przewóz bagażu dodatkowego i nietypowego pobierana jest dodatkowa opłata zgodna z cennikami opłat. Przewóz bagażu niestandardowego (np. rower, instrument muzyczny) musi być uzgodniony z przewoźnikiem przed zakupem biletu. Przewóz zwierząt na większości linii międzynarodowych jest zabroniony.

Bilet
bilet voyager bilet euroticket bilet autokarowy - objaśnienia

-bilet jednostronny - bilet ważny na konkretny dzień i godzinę wyjazdu (data i godzina wyjazdu wpisana w bilet)
-bilet dwustronny - bilet ważny na wyjazd i powrót na konkretnie dni i godziny wyjazdu (zgodnie z danymi wpisanymi w bilet)
-bilet dwustronny typu "OPEN" - bilet ważny na wyjazd zgodnie z datą i godziną wpisaną w bilet oraz ważny na powrót przez 3, 6 lub 12 miesięcy (w zależności od przewoźnika). Termin powrotu ustala się w podanych przez przewoźnika placówkach lub telefonicznie.
-Promocje - atrakcyjne warunki przewozu ustalane przez przewoźników na określonych zasadach (np: atrakcyjna cena, możliwość przewiezienia dodatkowego bagażu bezpłatnie,...).
-Zniżki - upusty cenowe dla wyznaczonych przez przewoźnika grup osób spełniających określone warunki (np. określony wiek, status osoby uczącej się,...).


Czas podróży
Czas podróży jest określony w rozkładzie jazdy godzinami odjazdu i przyjazdu autokaru. Ponadto mogą na niego wpłynąć warunki pogodowe i bieżąca sytuacja na drogach. Planując podróż z przesiadkami należy pamiętać o ew. możliwości opóźnienia się autokaru, zwłaszcza w porze zimowej lub terminach świątecznych Autokar zatrzymuje się wyłącznie na przystankach określonych w rozkładzie jazdy. Poza przystankami, są przewidziane również przerwy techniczne wynikające np. z konieczności zmiany kierowcy. Miejscami postojów są najczęściej parkingi obok stacji benzynowych i zajazdów.

Dokumenty
Dokumentem uprawniającym do przejazdu autokarami jest ważny bilet. Ponadto pasażer jest zobowiązany do posiadania dokumentu upoważniającego do przekroczenia granicy (paszportu) oraz innych wymaganych dokumentów i zaświadczeń niezbędnych dla odbycia podróży. W przypadku korzystania ze zniżki pasażer powinien posiadać przy sobie dokument uprawniający do skorzystania z niej. Osoby w wieku od ukończenia lat 16 do dnia ukończenia 18 roku życia mogą podróżować samodzielnie, jeżeli legitymują się notarialną zgodą rodziców lub opiekuna prawnego na samodzielne odbycie podróży. Osoby te mogą również podróżować samodzielnie, jeżeli legitymują się dokumentem "Upoważnienie do przewozu osoby niepełnoletniej", podpisanym przez rodziców, bądź opiekuna prawnego.

Europa i granice
Pasażer ma obowiązek przestrzegać przepisów celnych jego dotyczących oraz przewożonego przez siebie bagażu, a także posiadać wszelkie niezbędne dokumenty do przekraczania granic. Od grudnia 2007 Polska przystąpiła do strefy Schengen, jednak fakt ten nie zwalnia obywateli polskich z obowiązku posiadania dokumentów potrzebnych do podróżowania po strefie i poza nią (ważny paszport lub dowód osobisty). Ponadto, dowód osobisty umożliwia podróżowanie wyłącznie w granicach UE i strefy Schengen. Należy zatem sprawdzić, czy trasa przejazdu autokaru wiedzie przez kraje członkowskie. W przypadku przejazdu poza strefą Schengen oraz granicami UE podróż z dowodem osobistym nie będzie możliwa. Obywatele krajów trzecich muszą zasięgnąć informacji na temat przepisów wizowych w swoim konsulacie przed planowaną podróżą. W przypadku zatrzymania przez służby celne do dalszego wyjaśnienia autokar nie będzie czekał na pasażera dłużej niż kilkanaście minut.

Godzina wyjazdu
Przy zakupie biletu autokarowego należy sprawdzić miejsce i godzinę odjazdu autokaru. Do odprawy biletowo-bagażowej należy zgłosić się ok. 30 min przed godziną odjazdu, wyznaczoną w bilecie.